הכרמים שלנו

יקב עמק האלה הנו בין היקבים היחידים בישראל אשר מחזיק בבעלותו המלאה כרמים, ומייצר יינות פרימיום מענבים שגדלו בכרמי היקב.

בבעלות היקב 550 דונם של כרמים, וצוות היקב בחר את החלקות המתאימות ואת הזנים שיינטעו בכל חלקה, ואחראי לכל תהליך הגידול ולקביעת רגע הבציר. השליטה המלאה מאפשרת ליקב לייצר יין באיכות גבוהה ואחידה, שנה אחר שנה.
הענבים הם חומר הגלם של היקב, ואיכותם קובעת את איכות היין. לכן מוקדשת תשומת לב והקפדה מיוחדת לטיפול בגפנים. היקב שולט בכל הפרמטרים המשפיעים על הכרם - עלווה, כמות מים, קרקע, הדליה ועוד. כל אלה משפיעים על כמות היבול, מרכיב משמעותי ביותר באיכות העינב: יבול גדול מדי פוגע בעוצמת הפרי ובמאפייני הזן, אך גם יבול קטן מדי אינו רצוי. הסוד הוא במציאת האיזון הנכון.

הטיפול בכרמים נעשה בשיטות המשלבות מסורת ארוכת שנים שהובאה מכרמי אירופה, וטכנולוגיות חדשניות המבטיחות את איכות העינב. מאמץ רב מושקע במניעת חדירה של כימיקלים מזיקים לקרקע, באמצעות דישון בחומרים טבעיים כמו קומפוסט ושימוש בשיטות הדברה ביולוגיות מתקדמות.


שלושה אזורי גידול
עמק האלה נבחר לאחר מסע חיפושים ממושך. האזור מצטיין בקרקע חרסיתית מאווררת, בעלת ניקוז טוב ועשירה במינרלים, ויש בו גיוון נופי המאפשר גידול זנים שונים בבתי גידול (terroir) שונים. האקלים מתאפיין בלילות קרירים, בקרים לחים וערפיליים, וחום מתון גם בחודשי הקיץ, תנאים אידיאליים לגפן.
ברשות היקב שתי חלקות כרם בהיקף של כ-550 דונם, כל אחת עם מאפייני נוף וקרקע ייחודים משלה.


•    כרם אדרת
שטחו כ-350 דונם. נטוע בגובה 350-400 מ' בגבעות עדולם, בין אדרת, גבעת ישעיהו וצפרירים. מתאפיין בגיוון טופוגרפי וקרקע בעלת תכולת גיר משתנה, היוצרים בתי גידול אידיאליים להפקת ענבים איכותיים, תורמים לבריאות העינב ועוצמת הפרי, ולהשגת המאפיינים הקלאסיים של הזן ושל האזור.
זנים: קברנה סוביניון, מרלו, קברנה פרנק, סירה, פטיט סירה ושרדונה.


•    כרם נס הרים
כרם בן כ-200 דונם בגובה 700 מ', למרגלות מושב נס הרים בהרי יהודה. מצטיין בקרקע עמוקה בעלת מרקם חרסיתי, תכולת גיר גבוהה ומליחות נמוכה. הגובה והקרקע מתאימים לגידול זני יין מפונקים יותר.
זנים: קברנה פרנק, מרלו, סמיון, מלבק, פטי ורדו, סוביניון בלאן, שרדונה ופינו נואר.

 

 

תהליך ייצור היין : 


הבציר


הבציר מהווה שלב קריטי בייצור היין, ולכן יש להקפיד על כל פרט בתהליך. קביעת יום הבציר, שעת הבציר, הדרך שבה הוא מתבצע והזמן שחולף עד שהענבים מגיעים ליקב.
 מיקומו של היקב נבחר בגלל קרבתו לאזורי הגידול, על מנת לאפשר מעקב צמוד וקיצור הזמן  שבין הבציר להגעה אל היקב. ביקב עמק האלה מקפידים על בציר ידני המתבצע בשעות הלילה, לשמירה על שלמות הפרי ואיכותו.


התסיסה


אשכולות הענבים מגיעים אל היקב באשמורת ראשונה. לאחר מיון ידני נוסף, הענבים מועברים לתחילת תהליך התסיסה למיכלי הנירוסטה או החבית. היבול מכל חלקה נקלט במיכל נפרד. מיכלי התסיסה המשוכללים של היקב, מאפשרים עיבוד של כמויות משתנות, בקרה ופיקוח צמוד על התהליך. כך נאגר ידע מעמיק על כל חלקה ותכונותיה הייחודיות. בשלב התסיסה מעכלים השמרים הטבעיים שעל ציפת העינב את הסוכר שנמצא בתירוש הענבים, ומייצרים ממנו אלכוהול.

היישון


עם סיום תהליך התסיסה, היין מועבר ליישון בחביות עץ, הנמשך בין 12 ל-18 חודשים. היישון מתבצע בחדרי יישון מאווררים וקרירים, עם בקרה מתמדת של הטמפרטורה והלחות. מרבית יינות היקב מיושנים בחביות עץ אלון צרפתי ומיעוטם בחביות עץ אלון אמריקאי בעל טעמי עץ מודגשים יותר.


הבלנד

עם תום תהליך היישון, מתחיל הערבוב הסופי (blend), שבו מרכיבה הייננית תמהיל מדויק מעשרות החביות, שלכל אחת מהן מאפיינים ייחודיים משלה, להשגת הצבע, הטעם והניחוח של היין. זהו תהליך אישי וקפדני שדורש הרבה ריכוז וידע, בשילוב קצת קסם אלכימאי. בסוף התהליך נקבע טעמו הייחודי של היין, שעוד ימשיך להעמיק ולהתבגר בבקבוק.

 

שנות הבציר היקב:

בציר 2002

הבציר הראשון התאפיין ביבול קטן יחסית והניב מבחר יינות ארומטיים בעלי מאפיינים זניים מודגשים וסקאלה רחבה של איכויות צבע וטעם.
בציר 2003 בציר איכותי ביותר. מאופיין ביבולים נמוכים שיצרו ריכוז טעמים והעניקו לענבים זמן הבשלה ארוך.

בציר 2004

יבולים גבוהים מהרגיל, שהובילו להבשלה איטית ולמורכבות פרי טובה. הכרמים, שלהם מלאו בשנה זו שבע שנים, ייצרו פרי מעניין ומורכב בעל ריכוזי צבע וטעם עזים במיוחד, שאיפשרו גיוון רב במהלך הבציר ובזמן הבלנד.

בציר 2005

מהבצירים הטובים ביותר של ביקב. עונת הבשלה ארוכה ואיכותית, בעלת הבשלה פנולית ואיזון מרשים, הולידה יינות לבנים ואדומים בעלי נוכחות ואלגנטיות יוצאות דופן.

בציר 2006

שנה מאתגרת שהתאפיינה בחמסינים בזמן ההבשלה הסוכרית בכרם. יבול בכמות בינונית הביא לתוצאות מעולות ביינות הלבנים וביינות האדומים הארומטיים, למרות הקשיים בתקופת הבציר.

בציר 2007

בציר מצויין עם יבולים גבוהים מהמצופה, שלא פגעו באיכות והפיקו יינות מורכבים ועוצמתיים. הבציר התארך מעבר לרגיל ואיפשר הבשלה טובה וארוכה לזנים השונים. בציר טוב ללבנים ויפה מאוד לאדומים המתיישנים.

בציר 2008

בציר מוקדם מהרגיל עקב הבשלות מהירות ומוקדמות שחסכו את החמסינים של חודש ספטמבר. יבול נמוך מהממוצע עם תוצאות פנוליות לא מלאות. צפוי להפיק יינות לבנים טובים מאוד ויינות אדומים ארומטיים בעלי מאפייני יישון המצביעים על עתיד מעולה.

בציר 2009

בציר עם מאפיינים דומים ל 2006. משך הבציר ממוצע, עם יבולים גבוהים מהרגיל הבשלות חמות והטרוגניות. הבציר יפיק יינות ארומאטיים ובעלי מרקם רך יחסית. יינות קברנה פרנק וסירה מעולים הופקו מהבציר הזה.

בציר 2010

חורף חם עם כמות משקעים ממוצעת לאזורנו ואביב עם מכות חום יחסית מוקדמות, הביאו להנצה מוקדמת בכרמים שלנו. הבציר בלא יוצא דופן הקדים בשבועיים בזנים השונים. בציר מוקדם ומהיר (בעקבות יבולים נמוכים) הפיק את אחד מהבצירים היותר איכותים שיצרנו  ביקב. בציר מאתגר שדרש עבודה אגרו טכנית טובה ועבודה מרוכזת ביקב.

בציר 2011

התאפיין בטמפרטורות נמוכות מהמקובל עבור קיץ ישראלי, ללא אירועי שרב, מה שאיפשר הבשלה הדרגתית וצבירת טעמים בענב מבלי "לקפוץ" ברמת הסוכר ואיבוד החמיצות הטבעית. יינות מבציר זה מאופיינים באלגנטיות והרמוניה. שנה מצויינת עבור היינות הלבנים בפרט.

בציר 2012

בציר מצוין, חם יחסית, מה שתרם להבשלות מהירות עם הבשלה פנולית מלאה וטובה. בציר 2012 צפוי להפיק יינות עשירים, מורכבים ובעלי פוטנציאל התיישנות גבוהה. בציר מוצלח במיוחד עבור המרלו, פטיט סירה ופטי וורדו.

בציר 2013

התאפיין בחורף קר עם משקעים מרובים במהלך חודש ינואר ותחילת עונת הבציר כשבוע מוקדם יותר מהממוצע. בציר 2013 התאפיין בטמפרטורות נוחות יחסית, ללא אירועי שרב מתמשכים ויבולים נמוכים במיוחד עם ממוצע של 600 ק"ג לדונם. עתיד להנפיק יינות מרוכזים ועזים.

בציר 2014

חורף 2014 היה חורף עם מספר נמוך אך מתמשך של מאורעות גשם, שאף המשיך אל תוך חודש מאי, מה שגרם לקרקע להיות רווית מים ואפשר צימוח טוב וכרם מלא חיות.
על אף שציפינו שהבציר השנה יקדים, בפועל הוא החל לפי הנורמה, אך יחד עם זאת זכינו לשנה מוצלחת במיוחד בגין טמפרטורות נוחות בחודשי ההבשלה, וללא אירועי שרב. בזנים הלבנים: אנו צופים שבציר זה ייתן לנו יינות לבנים ארומטיים ורעננים במיוחד, עם חומציות גבוהה יחסית. בזנים האדומים: נהנינו מהבשלה הדרגתית ואחידה שאפשרה ברוב הפעמים את מציאת האיזון הנכון בין ההבשלה הפנולית להבשלה הסוכרית בענב. לטווח הארוך בציר זה עתיד להפיק יינות אדומים מרוכזים, עשירים ומאוזנים היטב.